Zaznacz stronę

Nie trudno jest dostrzec powody, dla których powstał krajowy rejestr dłużników. System ten pełni bardzo istotną funkcję – pozwala określić wypłacalność danej osoby, bez konieczności dokładnego zapoznawania się z jej prywatnymi danymi. Jest to bardzo przydatne narzędzie dla banków i firm pożyczkowych, dzięki któremu mogą uniknąć klientów, którzy sprawiliby im kłopoty.

Jakie trudności wynikają z dostania się na krajowy rejestr dłużników?

Głównym problemem, jaki wiąże się z byciem wpisanym w krajowy rejestr dłużników, jest brak możliwości uzyskania kredytu. Powody ku temu są dość oczywiste – bank odmówi nam usług ze względu na duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy w stanie wywiązać się z nich w porę. Rzecz jasna, kwestia ta jest nieco bardziej złożona, lecz w większości przypadków obecność naszego nazwiska na liście dłużników stanowi czerwone światło podczas współpracy z bankiem.

Firmy pożyczkowe i parabanki podchodzą jednak do tej kwestii z nieco większym przyzwoleniem. Tego typu placówki niezbyt często wnikają w przeszłość klienta, oferując gotówkę bez zbędnych formalności i dochodzeń. Co prawda nie są to kwoty tak duże, co faktyczny kredyt bankowy, lecz często stanowią one ostatnią deskę ratunku dla osób, które nie mogą liczyć na pozyskanie pieniędzy z innego źródła. Wbrew popularnej opinii, oferty dostępne w obrębie tego typu działalności potrafią być zaskakująco opłacalne. Ich główną zaletą jest szybkość i wygoda – pożyczkę można wziąć online, nie opuszczając wygody swojego fotela.

Czy da się uzyskać kredyt będąc dłużnikiem?

Istnieją pewne odstępstwa, które pozwalają na uzyskanie pożyczki, nawet jeśli jest się zarejestrowanym dłużnikiem. Pierwszym z nich są wyspecjalizowane oferty dla osób zadłużonych, które cechują się bardzo długim terminem spłaty i stosunkowo niskimi ratami. Takie rozwiązanie powinno być zastrzykiem gotówki, którego używa się do wyjścia na prostą. Zdarza się także, że banki wykupują nasze długi, nawet te, które zostały zaciągnięte w innych placówkach, w tym firmach pożyczkowych.

Alternatywnie, można zdecydować się wziąć pożyczkę poprzez zastaw swojego majątku. W zależności od kwoty, jaka nas interesuje, można w tym celu użyć samochodu, nieruchomości, a nawet własnego domu. Takie formy zabezpieczeń są często proponowane przez parabanki, które chcą w ten sposób zobowiązać klienta do utrzymania terminów spłat. Tak naprawdę niezwykle rzadko zdarza się, że zastawione auto czy mieszkanie zmienia właściciela – jest to raczej sposób na wywarcie wymaganej presji na dłużniku.